Jumat, 22 April 2016

Mało elementów właściwie nie podkreśli linii trawy względnie rabaty jak małe żywe plot.

Nadzwyczaj wysokie, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w przypadku potrzeby zacienia sąsiadujące budynki a także ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto daje orzechy. Gdy chcemy zęby nasze roślinne plot było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu. Należy pamiętać natomiast, że gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Nic mocno nie podkreśli linii trawnika czy tez kwietnika jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe czasami nie potrafią dobrze rosnąc w określonych grządkach, niewielkie krzewy umieją utrzymać naturalne bogactwo w wyznaczonym miejscu albo zasłonią gołe placki gleby. Ładnie ukształtowany mały żywopłot sam notabene robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna tylko ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je małe jabłuszka, jakie wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie lub postawne roślinne ploty można uzyskać z roślin iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy mogą być znacznie bardziej kosztowne aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje brak słońca cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta i należny go redukować, jednak jego klasę Cis wolno pościć bez pomocy.Powinien się błyskawicznie rósł i wstrzyma filarowy kształt.

Gdyby wasz zakamarek jest nader zacieniony, wskazane jest aby roślinny ostrokół rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre spośród cienioznośnych gatunków maja przemianie o płowych bądź różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr przeciętny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu wyraźnego w słońcu, lecz nawet w śladu korona drzewa zostają całkiem jasne, niby oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar