Rabu, 27 April 2016

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, łatwej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na ogrodzenia z plastiku na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtedy wielorakie kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również ciąć na sześciany o regularnych kształtach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia PVC stosuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ploty z Winylu na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i ogrodzenie PVC na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek konstruuje się z kamieni wielorakiego kształtu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałków o nieregularnych układach, powinno się je odpowiednio łączyć tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia PVC z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają też mchem a także wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar